Cla 1 paper – managerial accounting

Question:

Milano Co. manufactures and sells three products: product 1, product 2, and product 3. Their unit selling prices are product 1, $40; product 2, $30; and product 3, $20. The per unit variable costs to manufacture and sell these products are product 1, $30; product 2, $15; and product 3, $8. Their sales mix is reflected in a ratio of 6:4:2. Annual fixed costs shared by all three products are $270,000. One type of raw material has been used to manufacture products 1 and 2. The company has developed a new material of equal quality for less cost. The new material would reduce variable costs per unit as follows: product 1 by $10 and product 2 by $5. However, the new material requires new equipment, which will increase annual fixed costs by $50,000.

If the company continues to use the old material, determine its break-even point in both sales units and sales dollars of each individual product.
If the company uses the new material, determine its new break-even point in both sales units and sales dollars of each individual product. (Round to the next whole unit.)
What insight does this analysis offer management for long-term planning?
Please explain your work in detail and provide in-text citations. At least six (6) peer-reviewed references are required among which one should be the textbook as source of the data. Include the initial situation and initial assumptions in your answer.

Note:

  1. Paper needs to be formatted in APA 7th edition
  2. Please use Excel for the calculations, and copy the calculation to the word document as the part of the paper.
  3. Include the initial situation and the initial assumption in your answer.
  4. Need to explain your work in detail and provide in-text citations.
  5. Need to have at least 6 peer-reviewed articles as the references (Recommend to find the articles from proquest.)
  6. Need to include textbook as the references.
  7. Please find the textbook and class PPTs in the attachment.
  8. Paper needs to be at least 6 pages including the calculations. (excluding cover page & reference page)
Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Benefits of our college essay writing service

  • 80+ disciplines

    Buy an essay in any subject you find difficult—we’ll have a specialist in it ready

  • 4-hour deadlines

    Ask for help with your most urgent short tasks—we can complete them in 4 hours!

  • Free revision

    Get your paper revised for free if it doesn’t meet your instructions.

  • 24/7 support

    Contact us anytime if you need help with your essay

  • Custom formatting

    APA, MLA, Chicago—we can use any formatting style you need.

  • Plagiarism check

    Get a paper that’s fully original and checked for plagiarism

What the numbers say?

  • 527
    writers active
  • 9.5 out of 10
    current average quality score
  • 98.40%
    of orders delivered on time
error: